Wybory samorządowe 2010

Ukończyłem 55 lat. Mimo wieku nie potrafię stać obojętnie wobec problemów występujących wokół mnie. Ukończyłem fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 30 lat pracuję jako informatyk. Praca nauczyła mnie sztuki przewidywania wszystkich możliwości, cierpliwości w kontaktach z ludźmi i zachowywania spokoju nawet w czasie awarii systemu komputerowego 🙂

Chciałem, by Warszawa była wielka. Te słowa, wypowiedziane we wrześniu 1939 r. przez prezydenta Stefana Starzyńskiego, są nadal aktualne. Warszawa powinna być wielka, nie tylko swoją heroiczną walką w czasie wojny. Dla mnie Warszawa będzie wielka, gdy będzie dobrze służyła wszystkim mieszkańcom. Sprawy mieszkaniowe, szkoły, komunikacja … to jest Warszawa.

Oczywistą jest dla mnie potrzeba rozwoju demokracji bezpośredniej: referenda i obywatelskie inicjatywy dotyczące spraw miasta. Mieszkańcy powinni uczestniczyć w kształtowaniu budżetu miasta. Stowarzyszenie na rzecz Sprawiedliwości Społecznej „Lewicowa Alternatywa”, którego jestem przewodniczącym, postuluje coroczne uchwalanie inwestycji przez osiedlowe i dzielnicowe zebrania mieszkańców.

Najważniejszym problemem inwestycyjnym miasta są sprawy mieszkaniowe. Nie może nikt spać na dworcu czy na ławce w parku. Miasto powinno wynajmować mieszkania ludziom o różnej zasobności gotówki. Odrębnym problemem jest zła jakość procesu reprywatyzacji, co rejestrują stowarzyszenia lokatorskie, z którymi współpracuję.

Podstawą zdrowej rodziny jest praca dla każdego, kto może i z racji wieku powinien pracować. Jako członek powiatowej Rady Zatrudnienia m. st. Warszawy wiem, że pożyczkami można pomóc w uruchomieniu drobnych warsztatów rzemieślniczych czy punktów usługowych.

Miasto powinno zadbać o realizację konstytucyjnego prawa do bezpłatnej edukacji. W czasach, kiedy tani komputer kosztuje tyle, co komplet podręczników, postawmy na podręczniki i ćwiczenia elektroniczne. Podręczniki elektroniczne będą też sprzyjać wielostronnemu przedstawieniu otaczającego nas świata, ucząc samodzielnego poznawania i otwartości na nowe. Partia Racja Polskiej Lewicy ma propozycje programowe dla obowiązku nauczania etyki.

Jest wiele oczywistych spraw, których nie osiągniemy, jeśli nie wykorzystamy energii i zaangażowania mieszkańców w sprawy swojego miasta. Chciałbym z Wami nadawać wielkość Warszawie. Zapraszam do kontaktu. rafal@zieleniewski.net.pl

Kandyduję do Rady m. st. Warszawy, lista nr 26, miejsce 2