Kongres Lewicy 2013

Polska Unia Lokatorów

Nowa polityka społeczna – ten panel zastąpił temat Transformacja a bezpieczeństwo socjalne. Chcę porównać dwie polityki – nie tylko społeczne – w celu zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego.

Bezpieczeństwo: któż nie pomyśli w tym miejscu o domu swojego dzieciństwa… Dom to coś więcej niż mieszkanie czy willa z basenem. To miejsce, w którym możemy schronić się w razie niebezpieczeństwa. Brak domu czy nawet groźba jego pozbawienia jest źródłem stresu, który może doprowadzić do śmierci. Tak zmarła w kwietniu nasza koleżanka z Polskiej Unii Lokatorów.

Transformacja ustrojowa to nie tylko deindustrializacja i denacjonalizacja gospodarki. To skok na łatwą kasę, w szczególności na budynki przyzakładowe. Budowę ich finansowano z funduszu mieszkaniowego w wysokości 2% uposażenia miesięcznego. Oprócz tych odpisów lokatorzy wpłacali wkład mieszkaniowy lub kaucję, oddawali premie oraz trzynaste pensje. W czasie transformacji całe osiedla były zagarniane przez tworzące się spółki. Często niewycenione budynki wojewodowie tzw. aportem rzeczowym Skarbu Państwa prze­kazy­wali do spółek. Pominięto przy tym prawo pierwokupu mieszkania przez lokatorów. Niedawno 40 organizacji lokatorskich przygotowało projekt ustawy o odwrócenie tych darowizn i przywrócenie prawa pierwokupu lokatorom. Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej wniósł ten projekt do laski marszałkowskiej.

Po transformacji podniesiono czynsze gdyż wolna Polska to wolne czynsze. Sejm kilka razy nowelizował ustawę o ochronie lokatorów stopniowo pozbawiając lokatorów ochrony. Wielu naszych kolegów i koleżanek otrzymało nakaz eksmisji. Tymczasem brak jest mieszkań komunalnych. Starsze budynki stoją puste gdyż miasta nie mają pieniędzy na ich remonty. Nowych a tanich mieszkań się nie buduje. Dostępne są – czekają na kupca tysiącami – apartamenty. Wolny rynek mieszkaniowy nie działa. Ten kto twierdzi inaczej jest wolnorynkowym oszołomem. A pochwalne teksty wolnego rynku w mediach przypominają mi plemienne modły do ognia wulkanu – przecież może zabić.

My, Polska Unia Lokatorów wołamy, aby Kongres Polskiej Lewicy poparł zakaz eksmisji na bruk i do pomieszczeń tymczasowych wynajętych na miesiąc lub trzy. Każdy bezdomny, ten który zamarzł zimą i ten, który przeżył, są dowodem na cofnięcie się cywilizacyjne Polski. Proponujemy dodanie do rezolucji końcowej Kongresu punktu:

Sprzeciwiamy się eksmisjom na bruk i uważamy za niezbędną aktywną politykę władz dla zapewnienia dachu nad głową.

Nas, działających dla mieszkańców miast bardzo denerwuje postulat równoprawności różnorodnych form własności. To hasło wytrych Platformy Obywatelskiej dla prywatyzacji usług komunalnych. Chcemy w punkcie 2 Rezolucji końcowej dodać zdanie:

Firmy komunalne powinny być własnością samorządu.

Dalej, my działacze samorządowi nie jesteśmy przekonani o zaletach obecnej wersji ustroju demokracji parlamentarnej. Proponujemy dodanie do rezolucji końcowej punktu:

Widzimy potrzebę zwiększenia roli demokracji bezpośredniej i wprowadzenia możliwości odwołania polityka, który po wyborze realizuje inne cele niż obiecywał w kampanii wyborczej.

I najważniejsze w Rezolucji końcowej. Na Kongresie nie zaprezentowaliśmy jedności lewicy. Przedostatnie zdanie powinno brzmieć:

Wyrażamy jedność ideową z tymi ludźmi polskiej lewicy, którzy chcą realizować powyższe postulaty niezależnie od ich nieobecności na Kongresie.

Samo pojęcie nowej polityki społecznej jest skutkiem błędnego rozumienia optymalnego funkcjonowania gospodarki. W materiałach na Kongres przyjęto parę: wolny rynek & redystrybucja dochodu dla potrzebujących. Tymczasem celem lewicy była i powinna być gospodarka, której cele określają potrzeby ludzi a nie zyski. Chcę, aby Kongres odrzucił parę wolny rynek & redystrybucja dochodu a przyjął konstytucyjną zasadę społecznej gospodarki rynkowej. Dziś zresztą nie ma czego dystrybuować bo nikt nie ma możliwości skutecznego opodatkowania międzynarodowych monopoli. A rządy państw chętniej przekazują dodrukowane biliony dolarów korporacjom a nie konsumentom.

Moja mama, pracownica przyzakładowego laboratorium, dostała mieszkanie od swojego zakładu pracy: Huty imienia Lenina. Mój teść, frezer, wraz z teściową, sekretarką w szkole, wybudowali śliczny domek jednorodzinny. Czy dziś młodzi mogą liczyć na własny dom? Dobrze jeśli mają pracę bez zabezpieczenia emerytalnego. O 8 godzinnym dniu pracy mogą zapomnieć. Polityka państwa musi dawać zbiorowy awans klasie pracującej a nie rzucać ochłapy z pańskiego stołu najbardziej potrzebującym. Kilka dni temu podpalił się z biedy człowiek. Dorównaliśmy Maroku! To była ofiara ustroju kapitalistycznego! Dziś brak jest wyraźnych perspektyw rozwoju gospodarczego nie tylko naszego kraju ale całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Tylko kraje BRICS szybko się rozwijają.

Lewico! Powstań z kolan. Wykorzystaj znajomość ekonomii i socjologii. Przyjmij program zmian w bazie i nadbudowie. Poprowadź społeczeństwo do dobrobytu i wolności ekonomicznej oraz politycznej.

Rafał Zieleniewski



KONGRES POLSKIEJ LEWICY

Lewica dla Polski

Rezolucja końcowa

My, ludzie polskiej lewicy, socjaliści, socjaldemokraci, przedstawiciele lewicy pracowniczej, działacze związkowi, postępowi ludowcy, przepojeni troską o losy Polski

my, którzy utożsamiamy się z takimi wartościami jak sprawiedliwość społeczna, równość, wolność i dobro każdego człowieka

zebraliśmy się w Warszawie 16 czerwca 2013 roku na Kongresie Polskiej Lewicy, aby zaprezentować determinację w działaniach na rzecz przebudowy Polski i Unii Europejskiej w dobie upadku neoliberalizmu i braku wyraźnych perspektyw rozwoju gospodarczego.

Jesteśmy ofiarami kryzysu spowodowanego błędną polityką społeczno-gospodarczą. Musimy to zmienić. Musimy więc posprzątać po ponad 20 letniej nieudanej, nieuczciwej i niesprawiedliwej polskiej transformacji, której rezultatem stał się regres w wielu dziedzinach.

My ludzie lewicy formułujemy następujące postulaty programowe:

  1. Sprzeciwiamy się nierównościom społecznym. Równość we wszelkich wymiarach życia stanowi dla nas wartość podstawową.
  2. Opowiadamy się za równoprawnością różnych form własności. Sprzeciwiamy się dominacji własności prywatnej. Firmy komunalne powinny być własnością samorządu.
  3. Chcemy zwiększenia roli państwa w życiu społeczno-gospodarczym. To rynki powinny służyć ludziom, a nie odwrotnie.
  4. Popieramy politykę pełnego zatrudnienia. Postulujemy zwiększenie stabilności na rynku pracy i tworzenie etatowych, należycie opłacanych miejsc pracy.
  5. Chcemy stworzenia systemu w pełni bezpłatnej, publicznej służby zdrowia. Państwo winno ponosić odpowiedzialność oraz troszczyć się o los ludzi chorych i niepełnosprawnych.
  6. Postulujemy zapewnienie bezpłatnej, powszechnej edukacji dla dzieci i młodzieży. Sprzeciwiamy się jakimkolwiek formom dyskryminacji w szkołach.
  7. Opowiadamy się za tworzeniem należytych warunków życia dla emerytów i rencistów. Kierujemy się zasadą solidarności pokoleń.
  8. Sprzeciwiamy się eksmisjom na bruk i uważamy za niezbędną aktywną politykę władz dla zapewnienia dachu nad głową.
  9. Opowiadamy się za takim progresywnym systemem podatkowym, który niweluje nadmierne rozwarstwienie społeczne.
  10. Domagamy się zdecydowanego wzmocnienia roli związków zawodowych i ograniczenia samowoli pracodawców. Częścią demokracji jest demokracja pracownicza.
  11. Widzimy potrzebę zwiększenia roli demokracji bezpośredniej i wprowadzenia możliwości odwołania polityka, który po wyborze realizuje inne cele niż obiecywał w kampanii wyborczej.
  12. Domagamy się państwa neutralnego światopoglądowo i równoprawnego traktowania wszystkich grup światopoglądowych. Wszystkie kościoły i związki wyznaniowe powinny być traktowane jednakowo.
  13. Żądamy realnego zrównania sytuacji kobiet i mężczyzn we wszystkich wymiarach życia.
  14. Nie ma demokracji bez respektowania praw wszelkich mniejszości.
  15. Jesteśmy zwolennikami takiej integracji w ramach Unii Europejskiej, w której głównym spoiwem są równość, pogłębiona demokracja, walka z biedą i wykluczeniem społecznym. Chcemy Europy socjalnej i solidarnej.

Wyrażamy jedność ideową z tymi ludźmi polskiej lewicy, którzy chcą realizować powyższe postulaty niezależnie od ich nieobecności na Kongresie.

Jesteśmy do tego gotowi!

Warszawa 16 czerwca 2013 r.